Další tipy na cestování v ČR

cestovani-tipy-980x550

Máte před sebou volný týden a přemýšlíte, že byste někam vyjeli? Nechte v době pandemie, kdy tu řádí COVID-19, rezervovat ubytování na hotelu, protože nemáte jistotu? Vezměte si své auto s vestavbou do auta na spaní a vyrazte na road trip po Česku! Kupříkladu byste se mohli vydat na cestu vedoucí po stopách neznámých pověstí. Vaše cesta tak bude nejen obohacující, ale kromě jiného bude také velice zajímavá a jiná, než jakou jste zažili kdy dřív.

Kupříkladu vaše cesta bude směřovat na jih Moravy. Zdejší kraj není jenom o víně, ale také o řadě méně známých pověstí, nad kterými rozum stojí. Konkrétně Mikulov – jedná se o městskou památkovou rezervaci, která tají dech. Věděli jste ale, že je toto město spojováno s bílou paní nebo s nespravedlivě popraveným Židem?

Nad Mikulovem krouží bílá paní

Stejně jako mnohá města v České republice mají své pověsti, i Mikulov jednu takovou má. Mluví o ženě, která se musela provdat za muže, kterého nemilovala. A nejen, že ho nemilovala, vzala si muže, jenž k ní nepřistupoval zrovna hezky. Jednoho dne se rozhodla utéct, ovšem chvíli na to zemřela. Podle pověsti se stala bílou paní, respektive duchem, který má věčně putovat právě po moravských zámcích – i tím mikulovským.

Jiné pověsti zase říkají, že se do Mikulova vrací bílá paní jenom někdy. Většinou je však velice smutná, jenom jednou se prý usmívala. Byl to však škodolibý smích, kdy se prodával zdejší zámek, který údajně patřil právě jejímu manželovi. Byla šťastná, že musí zámek prodat.

Mikulov a neprávem odsouzený Žid

Pokud jste se někdy zajímali o židovskou tématiku, respektive o židovskou historii v Mikulově, pak víte, že o Židech se v Mikulově mluví od roku 1369. Ovšem až za císaře Ferdinanda II. došlo k nespravedlivému trestu. Nejmenovaný Žid se dobrovolně přiznal, že shodil kámen, který zasáhl císařův doprovod. Jenže viníkem nebyl tehdy nikdo. Aby však svůj národ zachránil a předešel jejich vyhnání z města, raději se sám přiznal k činu, který nespáchal.

Žida, který se přiznal, nejenom zabili, ale také po smrti přišel o obě oči.

×

Splátková kalkulačka ESSOX